Top 15 Seriali – część druga (10-6)

Top seriali - część druga

Od pierwszej części tekstu, opisującego najlepsze piętnaście seriali, które oglądałem, minął tydzień. Czas więc przedstawić kolejną piątkę z mojej listy, czyli miejsca 10-6. Zasady takie same jak poprzednio (recenzja, plusy i minusy które ją podsumowują, ocena ogólna w dziesięciostopniowej skali, osobno także oceniam muzykę, fabułę i to, jak bardzo dany tytuł jest wciągający). A więc do dzieła.

PS. Jeżeli ktoś nie przeczytał pierwszej części tekstu (miejsca 15-11), to zachęcam oczywiście do tego, by kliknął TUTAJ i to zrobił.

10. Breaking Bad
Breaking Bad
Zdaję sobie sprawę, że umieszczenie „Breaking Bad” – tytułu który traktowany jest przez wszystkich trochę jak swego rodzaju serialowy mesjasz – dopiero na dziesiątym miejscu może się wydać niektórym (a zwłaszcza wielkim fanom) bardzo kontrowersyjne, ale zanim zostanę zlinczowany, proszę, pozwólcie mi wyjaśnić.

To nie jest tak, że nie doceniam wielkości tej produkcji. Jest dobra, ba, nawet bardzo dobra. Jestem też w stanie zrozumieć to, że zdobyła ona sporą popularność. Nie uważam jednak, by „Breaking Bad” był najlepszym serialem wszech czasów, ba, wydaje mi się nawet, że do tego tytułu sporo mu brakuje. Ale od początku.

W rolę głównego bohatera, Waltera White’a, wciela się Bryan Cranston. Walter jest zwykłym nauczycielem chemii w liceum. Ma ciężarną żonę, Skyler (Anna Gunn) oraz niepełnosprawnego syna, Waltera Juniora (RJ Mitte). Pewnego dnia Walt dowiaduje się, że choruje na raka płuc, z początku ukrywa jednak ten fakt przed wszystkimi. Na jego przyjęciu urodzinowym szwagier, Hank Schrader (Dean Norris), będący agentem DEA, chwali mu się swoim występem w telewizyjnych wiadomościach,  gdzie puszczano reportaż o tym jak policji udało się rozbić szajkę dealerów narkotykowych, przechwytując jednocześnie dużą ilość metamfetaminy oraz ok. siedemset tysięcy dolarów. To właśnie w tym momencie w umyśle Walta zakiełkował pomysł rozpoczęcia własnoręcznej produkcji narkotyku, po to, aby przed śmiercią zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę.
Waltowi nie wystarczy jednak sama umiejętność produkowania metamfetaminy, potrzebuje też „dystrybutora”, czyli kogoś, kto mógłby ją wprowadzić na czarny rynek. Tutaj do akcji wkracza druga główna postać serialu, były uczeń Walta, Jesse Pinkman (Aaron Paul). Okazuje się, że produkt tworzony przez zwykłego nauczyciela chemii staje się jednocześnie najczystszą odmianą narkotyku na rynku, przez co z jednej strony wzrasta na niego popyt, z drugiej jednak narkotykowi bossowie zaczynają być z tego powodu niezadowoleni.

Breaking Bad 2

Z dość pokrętnego pomysłu na fabułę wykluła się naprawdę wciągająca historia. Żeby jednak dostrzec ten fakt należy przebić się przez, w mojej opinii, bardzo słaby pierwszy sezon. Jest to niezwykle nietypowa sytuacja wśród wielosezonowych seriali, z reguły bowiem scenarzyści zdecydowaną większość dobrych pomysłów wykorzystują od razu na początku („Prison Break”, „Lost”, „Hannibal” – i to tylko z tych, o których wspomniałem w pierwszej części tego tekstu). W „Breaking Bad” nastąpiła natomiast sytuacja zupełnie odwrotna – to pierwszy sezon jest tym najgorszym, natomiast każdy następny coraz bardziej widza wciąga. W dwóch ostatnich, czyli w czwartym i w piątym, serial prezentuje zaś w moim przekonaniu swoją zdecydowanie najlepszą stronę.

W związku z powyższym dostrzegamy też kolejną zaletę – historia Waltera White’a jest bardzo dobrze pomyślana od początku do samego końca i nie prezentuje przy tym większych wahań jeżeli chodzi o poziom, który powoli, ale systematycznie wzrasta wraz z każdym odcinkiem (pomijając jedynie nieliczne wyjątki od tej reguły, jak chociażby kompletnie idiotyczny i bezsensowny odcinek z trzeciego sezonu o gonieniu muchy, który przywodzi co najwyżej na myśl „Toma i Jerry’ego”). Oglądając „Breaking Bad” ma się wrażenie, że twórca serialu, Vince Gilligan, miał od razu przemyślany cały plan na fabułę oraz na to w jaki sposób będzie ona ewoluowała – jedynym zaś, co pozostało mu do zrobienia, to dobre zrealizowanie własnych założeń.

No właśnie – założeń. Z których, dodajmy, nie każdy musi być w pełni zadowolony. Osobiście nie jestem wielkim fanem kręcenia scen w sposób aż nadto naturalistyczny, w BB jest to zaś nagminna maniera. Przykładowo: jesteśmy w środku fabularnego zawirowania, z którego Walt stara się wszelkimi sposobami wyjść obronną ręką. Jest to widoczne i całkiem dobrze widzowi przedstawione. Akcja jednak na chwilę drastycznie spada, tylko i wyłącznie po to, byśmy byli świadkami sceny, w której główny bohater… je ze swoją rodziną obiad. Ale nie w taki sposób, w jaki taka czynność jest zwykle reżyserowana, nie. Słychać dźwięk sztućców obijających się o talerze.  Widzimy bardzo mało cięć. Nie ma zbyt wielu dialogów. Słyszymy dźwięk przeżuwania przez bohaterów jedzenia. A zatem jedzą. I jedzą. I jedzą. Oh, patrzcie, tu przelatuje mucha. Skyler, czy mogłabyś mi podać sól? Dziękuję. A zatem, Junior, jak było w szkole? Dobrze, tato. To dobrze, że dobrze.

Breaking Bad 4 - Dinner (Pinkman)

Widać, że wspólny obiad z rodziną doprowadza Walta do szału, problem w tym, że w takim samym stanie jak on znajdują się widzowie. Perfekcyjnie zdaję sobie sprawę z tego, że taka była konwencja i zamysł. Będąc jednak fanem zdecydowanie żywszego sposobu kręcenia i montażu – cóż, ma mi się to prawo nie podobać. Z tego co zauważyłem większości ludzi to nie przeszkadza, ja jednak osobiście zaliczam to do minusów tej produkcji.

Minusem za to na pewno nie jest wspaniale przedstawiona przemiana postaci Waltera White’a. W pierwszym sezonie to dobroduszny i niezwykle ciapowaty nauczyciel chemii, który wyróżnia się jedynie chęcią zrealizowania bardzo szalonego pomysłu, co do którego zresztą on sam nie jest na tym etapie do końca przekonany. Sam serial można w tym momencie opisać najlepiej jako co najwyżej czarną komedię, której do dramatu jeszcze bardzo daleko. Tym staje się on jednak już w następnych sezonach, w których Walt coraz częściej dopuszcza do głosu swoje narkotykowe alter ego, Heisenberga: skrytego za ciemnymi okularami i kapeluszem geniusza zbrodni, który jest producentem najczystszej na czarnym rynku metamfetaminy. Widzimy jak z każdym kolejnym odcinkiem główny bohater coraz bardziej pozbywa się obecnych w nim skrupułów, przez co – tak jak wskazuje na to tytuł – „schodzi na złą ścieżkę”, wszystko zaś dla większego dobra. W jego mniemaniu oczywiście.

Breaking Bad 3 - Heisenberg

W związku z powyższym muszę się jednak przyczepić do jednej rzeczy – pomimo bardzo widocznej zmiany w charakterze Walta i tak odczułem tu pewien niedosyt. Cały czas czekałem bowiem na moment, w którym Walter White już na dobre stanie się pozbawionym skrupułów Heisenbergiem. I choć widać tego przebłyski… nigdy do tego tak naprawdę nie dochodzi. Tak bardzo widoczny w pierwszym sezonie pierwiastek „ciapowatości” w gruncie rzeczy zostaje z nim już w większym lub mniejszym stopniu do końca. I ponownie – zdaję sobie sprawę z tego, że taki był zamysł Gilligana. Po prostu nie tego do końca oczekiwałem.

Do plusów należy niewątpliwie zaliczyć grę aktorską praktycznie całej obsady, z Cranstonem na czele, która – i tutaj chylę czoła – jest naprawdę cholernie dobra. Do klasyki zresztą przeszła już genialna scena, w której Walt tytułuje się „tym, który puka do drzwi”.

Poza Cranstonem należy też wyróżnić przede wszystkim Aarona Paula, który grał Jessego Pinkmana, oraz Boba Odenkirka, wcielającego się w bardzo przypadłą mi do gustu postać Saula Goodmana (o której zresztą niżej, przy okazji innej produkcji, mam możliwość pisać szerzej).

Podsumowując: „Breaking Bad” to naprawdę dobry serial, jednak dla mnie wcale nie jest pozbawiony wad. I choć nigdy nie potrafiłem do końca zrozumieć tak wielkiego nad nim zachwytu oraz entuzjastycznych okrzyków wieszczących jego geniusz, to z pewnością – i tu już bez dwóch zdań – jest on wart zobaczenia.

+ Bardzo oryginalny pomysł na fabułę
+ Dobre jej poukładanie i zrealizowanie – od początku do końca wszystko jest na swoim miejscu, a serial kończy się w odpowiednim momencie i jest spięty należytą klamrą
+ Co bardzo nietypowe w przypadku wielosezonowych produkcji – im dalej, tym lepiej
+ Gra aktorska zarówno postaci pierwszoplanowych, jak i drugoplanowych
+ Widoczna przemiana Waltera White’a w Heisenberga…

– …która jednak w moim odczuciu nie jest w całości dokonana
– Nudny pierwszy sezon
– Sposób kręcenia niektórych scen, który jest aż nadto naturalistyczny

Muzyka: 6/10 – czołówka i w ogóle cały serial nie mają w praktyce zapadającego w pamięć motywu przewodniego (bardziej nazwałbym to ewentualnie zestawem dźwięków, który co prawda w pewien określony klimat wprowadza, ale który na pewno nie jest niczym niezwykłym), jednak w paru odcinkach słychać w niektórych miejscach bardzo przyjemnie dobrane i mało znane utwory. Sam dzięki temu serialowi odkryłem dwie piosenki, które przypadły mi do gustu: pierwszą z nich jest „Catch Yer Own Train” od The Silver Seas,

a drugą „Life” autorstwa Chocolate Genius.

Fabuła: 8/10
Jak bardzo przykuwa przed ekran: 7/10

OCENA: 7+/10

9. Sons of Anarchy
Sons of Anarchy
Serial zabiera nas do Charming, fikcyjnego miasteczka w Kalifornii, gdzie swoją główną siedzibę posiada gang motocyklowy – SAMCRO (czyli Sons of Anarchy Motorcycle Club Redwood Original). Głównym bohaterem jest Jax Teller (Charlie Hunnam), VP i prawa ręka prezydenta klubu, Claya Morrowa (Ron Perlman). Gang, jak to gang, prowadzi swoje nielegalne interesy, jednak kieruje się w tym swoim wewnętrznym kodeksem etycznym oraz zestawem ściśle określonych zasad. Starzejący się Clay chce przed swoim odejściem zabezpieczyć się finansowo, podejmuje więc szereg wątpliwych moralnie decyzji, co wywołuje niezadowolenie Jaxa. Dodatkowo Jax odnajduje stare dzienniki swojego nieżyjącego ojca, Johna Tellera – który założył klub w 1967 roku – gdzie pisał on o chęci porzucenia gangsterskiego życia i przekształcenia SAMCRO w legalną organizację (do tej pory głównymi jej dochodami było sprzedawanie broni na czarnym rynku – naturalnie pojawia się więc wielokrotnie wątek wojen gangów, gdzie w pewnym momencie główną rolę gra nawet sama IRA). Inspiruje to młodego Tellera do przeprowadzenia zmian w klubie.

Nie jest to na pewno serial genialny, ba,  przez wszystkie siedem sezonów praktycznie ani razu nie przejawiał ambicji co do tego, by się takowym stać. Samo założenie oparcia historii na perypetiach gangu motocyklowego nie jest też przecież niczym bardzo odkrywczym. Motywacje bohaterów są dość proste, czasem wręcz prostackie, nie uświadczycie tu więc wielkiej głębi psychologicznej czy rozważań filozoficznych, jak w przypadku Rusta Cohle’a czy Willa Grahama. Co prawda od czasu do czasu takie coś starają się wprowadzać dzienniki Johna Tellera, ale w porównaniu z dwoma wyżej wymienionymi postaciami robią to dość marnie.
Wymieniam więc tu te wszystkie wady, co nie zmienia faktu, że mimo ich obecności… i tak ogląda się to cholernie dobrze.

Sons of Anarchy 2

Synowie Anarchii to jedna z tych produkcji, o których wspominałem we wstępie pierwszej części tego tekstu – taka, w której fabuła posiada pewne niedoskonałości i wydaje się bardzo prosta, ale która i tak nie pozwala widzowi oderwać się od ekranu. Wielką tego zasługą jest z pewnością klimat, na który w ogromnej mierze składa się genialnie dobrana ścieżka dźwiękowa. Dość powiedzieć, że dzięki temu serialowi odkryłem The White Buffalo, jeden z moich trzech ulubionych w tym momencie zespołów, który – na potrzeby właśnie SoA – stworzył najlepszy jaki słyszałem cover „House of the Rising Sun”.

Soundtrack to jednak nie tylko White Buffalo. Na jego potrzeby stworzono chociażby autorską wersję „Strange Fruits” z wokalem Katey Sagal (aktorki grającej postać Gemmy Teller, matki Jaxa),

wykorzystano bardzo depresyjną wersję „You are my sunshine” od Jamey Johnsona,

klimatyczne „Make it rain” Eda Sheerana,

„Let The Sunshine In” The Forest Rangers

i… mógłbym tak jeszcze długo, uwierzcie.
Staram się w tym momencie udowodnić jedną rzecz – że ktokolwiek był odpowiedzialny za złożenie ścieżki dźwiękowej, która pasowałaby do serialu o uwspółcześnionych kowbojach, odwalił kawał naprawdę genialnej roboty. Chapeau bas.

Sons of Anarchy było oryginalnie emitowane w Stanach Zjednoczonych w latach 2008-2014, co przekłada się na siedem sezonów. Co jednak jest pozytywną wiadomością – wszystkie one prezentują dość stabilny i dobry poziom. Osobiście najbardziej wyróżniłbym czwarty, jednak każdy jest dobrze poprowadzony i każdy ma bardzo interesujący wątek przewodni. Nie ma tu więc (dość popularnej niestety) sytuacji, w której końcowe sezony stają się jedynie odcinaniem kuponów od sławy początkowych.

Ah, i jeszcze z kronikarskiego obowiązku – serial potrafi być brutalny. Momentami nawet bardzo. Nie raziło mnie to tak jak w Hannibalu (gdzie zdecydowanie z tym ostro przesadzono), tutaj zresztą występująca przemoc ma zdecydowanie lepsze uzasadnienie fabularne, ale jeżeli ktoś ma z tym problem, to na wszelki wypadek ostrzegam.

+ Mimo swoich fabularnych niedociągnięć, BARDZO wciągający
+ Naprawdę wyróżniające się postacie poboczne, które posiadają swoją własną historię
+ Klimat
+ Pomimo wielu sezonów (w sumie siedmiu) poziom jest dość stabilny od początku do końca
+ ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

– Historia jest dość prosta. Z pewnością daleko jej do bycia odkrywczą
– W związku z powyższym – nieskomplikowane motywacje bohaterów

Muzyka: 10/10
Fabuła: 6/10
Jak bardzo przykuwa przed ekran: 9/10

OCENA: 8/10

8. Dr House
Dr House
Prawdopodobnie najpopularniejszy serial na tej liście. A przynajmniej tak by wynikało z facebookowych statystyk, gdzie liczbami like’ów przebija on prawie czterokrotnie inne produkcje, które się tu znajdują (czterdzieści milionów dla House’a w porównaniu z jedenastoma „Breaking Bad” czy trzynastoma „Dextera” robi wrażenie).

Przyznam się do tego, że ostatnio House’a oglądałem parę ładnych lat temu, więc nie jest on tak świeży w mojej pamięci jak reszta produkcji, które tu zamieściłem (zdecydowaną większość z nich obejrzałem w przeciągu ostatnich dwóch lat). Pamiętam też, że wtedy, jakoś tak w połowie szóstego sezonu, kompletnie opuściła mnie motywacja do tego, by oglądać go dalej. Zastanawiam się na ile jest to wynik mojego lenistwa sprzed pięciu czy sześciu lat, a na ile wina samego serialu, jednak z pewnością trudno wybronić go od zarzutu bycia schematycznym.

Ale od początku. Gregory House (w tej roli genialny Hugh Laurie) przewodzi grupie lekarzy, którzy zajmują się trudnymi do zdiagnozowania pacjentami w fikcyjnym szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey.  Główny bohater jest aspołecznym dupkiem, egoistą, egocentrykiem, zgorzkniałym cynikiem, dyktatorem, przy okazji czasem rasistowskim i seksistowskim, a na dodatek uzależnionym od Vicodinu narkomanem. A, no i jeszcze medycznym geniuszem. Uroczy typ, prawda? Nie dziwne, że zdobył taką popularność.

Postać House’a, co przyznają sami twórcy serialu, w bezpośredni sposób nawiązuje do Sherlocka Holmesa. Najlepszym przyjacielem Holmesa jest Watson, House’a zaś – doktor James Wilson (Robert Sean Leonard). Holmes rozwiązuje bardzo nietypowe zagadki kryminalne, House – medyczne. Obaj umieją bardzo dobrze dedukować. Holmes gra na skrzypcach, House na pianinie (głównie, bo jeszcze okazjonalnie na gitarze i harmonijce).  No i numer mieszkania House’a to 221B – dokładnie taki sam jak Holmesa przy osławionej londyńskiej ulicy Baker Street.

Każdy odcinek ma ściśle określony schemat, który bardzo rzadko zostaje złamany: najpierw widzimy osobę, którą zaraz zaatakuje jakaś choroba, później oglądamy czołówkę, po tym następuje wstępna diagnoza, która wydaje się być skuteczna, jednak po paru chwilach okazuje się, że choroba nawraca, House nie wie jak wyleczyć swojego pacjenta, aż tu nagle, przy z pozoru nic nieznaczącej rozmowie lub wydarzeniu (ale głównie przy rozmowie), doznaje on olśnienia, leczy chorego, słyszymy piosenkę podsumowującą dany odcinek, następnie napisy i koniec. Uff… w sumie to zaspoilerowałem Wam w tym momencie jakieś 90% serialu.

Dr House 3

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że najbardziej istotnym wątkiem fabularnym jest samo życie osobiste House’a i jego problemy, nie zmienia to jednak faktu, że spośród wszystkich seriali na mojej liście ten wydaje się być – właśnie poprzez swoją schematyczność, co uważam za główną wadę – najbardziej „tasiemcowy”. Również z tego powodu, że jeden sezon tej produkcji w praktyce przekłada się na dwa sezony innych (średnio każdy ma jakieś dwadzieścia odcinków, a że sezonów jest osiem…). Teraz jak tak nad tym myślę, to w sumie nie dziwię się sobie, że na pewnym etapie odpadłem.

Nie zmienia to jednak faktu, że fabularnie są tu obecne – i to nawet dość często – przebłyski geniuszu. Pomimo schematyczności serial wybrania się intensywnością widocznych na ekranie wydarzeń. Poza tym, pomimo wszystkich okropnych cech głównego bohatera, które wymieniłem wyżej, paradoksalnie trudno go nie lubić. Za antyspołeczną skorupą widać bowiem człowieka z krwi i kości. Geniusza, któremu w życiu prywatnym zwyczajnie nie wychodzi i który bardzo często dostaje od losu po dupie. Nie ma wątpliwości, że postać Gregory’ego House’a została napisana i zagrana absolutnie po mistrzowsku, przechodząc tym samym do pewnego rodzaju serialowej klasyki. I chociażby z tego tylko powodu warto ją poznać.

A ostatnie dwa sezony z pewnością kiedyś nadrobię.

+ Mistrzowsko rozpisana i zagrana przez Hugh Lauriego postać Gregory’ego House’a…
+ …która wzorowana jest dodatkowo na uwielbianym przeze mnie Sherlocku Holmesie
+ Jeżeli już zerwie z ustaloną konwencją i status quo, to robi to z hukiem i wywraca historię do góry nogami
+ Momentami naprawdę trzyma w napięciu…

– …ale innymi nudzi. Tak, zgadliście – przez schematyczność
– Trochę taki serialowy tasiemiec

Muzyka: 7/10 – przypominam sobie kilka dobrych motywów muzycznych w niektórych odcinkach, a zwłaszcza użyty na początku sezonu szóstego Radiohead ze swoim „No Surprises”.

Fabuła: 9/10
Jak bardzo przykuwa przed ekran: 6/10

OCENA: 8/10

7. Better Call Saul
Better Call Saul
Spin-off „Breaking Bad” o jednej z moich ulubionych postaci w tym serialu, czyli wspomnianym już przeze mnie wyżej Saulu Goodmanie, którego gra Bob Odenkirk. Zanim jednak dość wątpliwy etycznie prawnik stał się tytułowym Saulem, poznajemy go jako zaczynającego dopiero swoją karierę – pod swoim prawdziwym jeszcze wtedy nazwiskiem – Jimmy’ego McGilla, na sześć lat przed jego spotkaniem z Walterem Whitem. Jimmy stara się wyrobić nazwisko w prawniczym zawodzie, będąc jednocześnie wierny swoim zasadom. Ważną rolę na tym etapie jego życia spełnia także jego starszy brat, Chuck (Michael McKean), który również był prawnikiem, ale który od paru lat zmaga się z chorobą psychiczną, dotyczącą kontaktu z elektroniką oraz prądem (do tego stopnia, że ma on problemy z jakimkolwiek wychodzeniem z domu).

Zdaję sobie sprawę z tego, że umieszczenie w mojej topce serialu, który ma za sobą wyemitowany jedynie jeden sezon, jest dość odważne. Co więcej, umieszczenie go wyżej od „Breaking Bad” już w ogóle może się wydać jakąś okrutną herezją dla fanów twórczości Vince’a Gilligana. No bo jak to tak – przecież to jedynie spin-off, tak po prawdzie żerujący głównie na popularności BB, który już zawsze tym spin-offem będzie i który nigdy nie przebije oryginalnej historii. Prawda?

Mam świadomość tego, że takie jest zdanie większości fanów i w pełni je rozumiem. Zdecydowałem się umieścić jednak „Better Call Saul” a) na swojej liście i b) wyżej od BB z dwóch powodów. Po pierwsze – za historię Saula Goodmana odpowiada, tak jak w przypadku historii Waltera White’a, Vince Gilligan. A jeśli czytaliście mój przydługi wywód na temat „Breaking Bad”, to wiecie, że jedną z głównych zalet tej produkcji jest moim zdaniem systematycznie rosnący z każdym kolejnym sezonem poziom oraz poukładana od początku do końca fabuła. Jeżeli więc czegokolwiek nas to nauczyło, to tego, że patrząc teraz na nowy serial Gilligana należy wręcz zakładać, że tak samo rozwiązana będzie historia Jimmy’ego McGilla. Co napawa tylko i wyłącznie optymizmem.

Po drugie – pierwszy sezon cholernie mi się spodobał. I to DUŻO bardziej od pierwszego sezonu „Breaking Bad”. Jak już wiecie, choć doceniam dobrą robotę wykonaną przy BB, nie uważam tej produkcji za ósmy cud świata. Mając więc to wszystko na względzie muszę napisać jedno, kluczowe w całym tym porównaniu zdanie – przy oglądaniu tego spin-offa bez przerwy miałem wrażenie, że to dokładnie takie „Breaking Bad”, jakie chciałem oglądać od samego początku. Pozbawione najbardziej drażniących mnie wad w pierwowzorze; prawie tak, jakby Vince Gilligan uczył się na własnych błędach. A zatem tak niesamowicie drażniący mnie naturalistyczny sposób kręcenia scen… tutaj okazał się już nie być taki zły. Nie zrozumcie mnie źle – to dalej ten sam styl, który stoi w opozycji do uwielbianej przeze mnie szybko pędzącej historii rodem z „Sherlocka” czy „Suits”, złapałem się jednak na tym, że w BCS w ogóle mnie on nie irytuje. Że, choć obecny, nie jest tak bardzo nachalny. Że nawet nie tylko umiem go znieść, ale również docenić w pewien sposób jego artyzm.

Better Call Saul 2

Nie stawiam tu więc w szranki „Better Call Saul” z tym, co osiągnął w całych swoich pięciu sezonach „Breaking Bad”. Byłoby to bardzo głupie. Moja teza o wyższości BCS wynika tylko i wyłącznie z faktu porównania ze sobą pierwszych sezonów obu tych seriali. I w takim porównaniu to Saul Goodman na tym etapie wychodzi dla mnie zwycięsko.

Mogą się więc w tym momencie stać dwie rzeczy – Vince Gilligan, po bardzo dobrym wprowadzeniu w historię McGilla i analogicznie do BB, z każdym następnym odcinkiem będzie zwiększał tempo i stworzy nam niezapomnianą historię lub kolejne sezony okażą się jednym z największych rozczarowań w historii telewizji. Ale że w ten ostatni scenariusz nie chce mi się jakoś bardzo wierzyć, to zakładam a priori, że historia nie spuści z tonu.

Tak czy inaczej, z niecierpliwością wyczekuję lutego i premiery drugiego sezonu.

+ Moja ulubiona postać drugoplanowa z „Breaking Bad” dostała swój własny serial
+ Umiejętności aktorskie Boba Odenkirka
+ Postać Mike’a Ehrmantrauta (Jonathan Banks), obecna już wcześniej w BB, która jednak tutaj dostała dużo więcej czasu
+ Bardzo dobre wprowadzenie do historii Jimmy’ego McGilla w pierwszym sezonie, które jest dla mnie o wiele lepsze od tego w „Breaking Bad”
+ Mniej nachalny sposób kręcenia naturalistycznych scen, który tu przestał mnie już drażnić (a nawet zacząłem go doceniać)
+ Tak w skrócie, to na ten moment jest to takie „Breaking Bad”, które chciałem oglądać od samego początku
+ Biorąc pod uwagę fakt, że za wszystko odpowiedzialny jest Vince Gilligan, to możemy spodziewać się wzrastającego poziomu w następnych sezonach

– Z racji tego, że to dopiero pierwszy sezon, nie dzieje się zbyt dużo. Ale jestem niemal pewien, że tak to wszystko miało wyglądać, a najlepsze dopiero przed nami
– Taka sobie ścieżka dźwiękowa

Muzyka: 6/10 – czołówka jest dla mnie o wiele lepsza niż ta z „Breaking Bad”, zarówno pod względem podkładu muzycznego, jak i kadrów filmowych. W BB było w niej widoczne jedynie „chemiczne” logo, zaś w „Better Call Saul” niektóre ujęcia są absolutnie genialne (wyglądają niczym namalowane przez kogoś obrazy – warto też przy tym zaznaczyć, że każdy odcinek ma je inne) i we wspaniały sposób komponują się one z motywem przewodnim. Jest to dla mnie na ten moment wzór, na podstawie którego powinno się tworzyć minimalistyczne intra. Zresztą, sami popatrzcie:

Poza tym jednak sama ścieżka dźwiękowa nie zapadła mi niestety na razie w pamięć jakimś szczególnym utworem. Ale cały czas cierpliwie czekam na moment, w którym się to zmieni.
Fabuła: 8/10
Jak bardzo przyciąga przed ekran: 8/10

OCENA: 8/10

6. Suits
Suits
Serial o ponadprzeciętnie inteligentnych prawnikach, pracujących dla fikcyjnej kancelarii Pearson-Hardman (na początku, bo potem nazwa jeszcze kilkukrotnie się zmieni…). Harvey Specter (Gabriel Macht), jeden z najlepszych prawników w Nowym Jorku, poszukuje asystenta. Przypadkiem natrafia na Mike’a Rossa (Patrick J. Adams), który prawem od zawsze się interesował, jednak nie ma on potrzebnego do jego praktykowania wykształcenia. Mimo to Ross, dzięki swojej fotograficznej pamięci, bardzo przypada Specterowi do gustu, więc ten i tak postanawia go zatrudnić. I to pomimo żelaznej zasady obowiązującej w kancelarii Pearson-Hardman, według której przyjmowani są jedynie absolwenci Uniwersytetu Harvarda.

„W garniturach”, według moich obserwacji, składa się zasadniczo z trzech głównych wątków. Pierwszy to rozwijana w każdym z pięciu sezonów sprawa oszustwa Mike’a Rossa, za które w praktyce może nawet pójść do więzienia. Drugi to oczywiście rozwiązywane przez dobrze współpracujące ze sobą duo Specter-Ross problemy prawnicze. Trzeci zaś to życie osobiste głównych i pobocznych postaci.

Suits 3

Napiszę wprost: „Suits” bardzo przypadło mi do gustu. Mało który serial wciągnął mnie w perypetie swoich bohaterów tak bardzo jak ten. W praktyce od samego początku jesteśmy wrzuceni w wir dynamicznie dziejących się wydarzeń, które bardzo przyciągają widza do ekranu. Co jednak najlepsze – akcja w ogóle nie zwalnia (sposób nakręcenia tego serialu jest więc kompletnym przeciwieństwem stylu Vince’a Gilligana, który potrafi czasem celowo przynudzić). Dodatkowo z każdym kolejnym odcinkiem pałamy coraz większą sympatią do bohaterów, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowych.

Dużą rolę odgrywają bowiem też takie postacie, jak sekretarka Harvey’ego, Donna Paulsen (w tej roli genialna Sarah Rafferty), asystentka w „Pearson-Hardman”, Rachel Zane (Meghan Markle), inny prawnik i prywatnie rywal Harvey’ego, Louis Litt (Rick Hoffman), czy szefowa całej kancelarii, Jessica Pearson (Gina Torres). Każda z nich na pewnym etapie ma przedstawiony rozbudowany wątek dotyczący ich życia osobistego, co pozwala oglądającym utożsamić się z ich motywacjami i spojrzeć na całą historię nie tylko z perspektywy Mike’a czy Harvey’ego. Nie da się w tym momencie nie wspomnieć o bardzo dobrej grze aktorskiej całej obsady, którą to podczas seansu można się wręcz delektować.
No i dodatkową zaletą jest też dla mnie sama tematyka tej produkcji. Po tylu serialach, w których motywem przewodnim jest śmierć, dochodzenie, strzelanie i martwe ciała, naprawdę miłą odmianą jest pooglądanie sobie czegoś, czego akcja nie oscyluje bliżej lub dalej wokół brutalnie zmasakrowanych zwłok.

Odnotowałem jednak też parę minusów, które trochę mnie drażniły. Po pierwsze – wielość wątków romantycznych. Praktycznie każda postać musi się z kimś na pewnym etapie związać, a my jako widzowie musimy być świadkami jej problemów sercowych. Nie zrozumcie mnie źle – para Mike i Rachel jest całkiem fajna do oglądania, ale raz, że jest jej zdecydowanie za dużo (istnieją całe odcinki, które oscylują praktycznie tylko i wyłącznie wokół ich wątku romantycznego), a dwa, że to nie tylko oni. To również Harvey, Donna, Louis i Jessica, czyli razem aż pięć (sic!) postaci, których związki na pewnym etapie śledzimy (na szczęście nie symultanicznie, bo wtedy wyszłaby z tego co najwyżej opera mydlana, a nie dramat prawniczy). A nie jestem pewny, czy jeszcze o kimś nie zapomniałem.
Miałem więc siłą rzeczy miejscami dość niemiłe wrażenie oglądania czegoś w rodzaju „M jak Miłość”, tylko dobrze zagranego i nakręconego.

Suits 2 - Mike Ross

Kolejnym minusem jest dla mnie kompletne odrealnienie historii i samych bohaterów od świata rzeczywistego. Bo choć umiemy  się z tymi drugimi utożsamić i nawet ich polubić, to jednak w pewnym momencie zdajemy sobie dość wyraźnie sprawę z tego, że wszystko jest jedynie filmową fikcją (coś nie do pomyślenia chociażby w wyżej opisanym przeze mnie „Better Call Saul”). To, w jak perfekcyjny sposób przedstawione są prawie wszystkie (oprócz Louisa) postacie w tym serialu – i chodzi mi tu nie o to, że tak dobrze je nakręcono, ale o to, że ich cechy, zarówno wyglądu, jak i charakteru, są zbyt wyidealizowane – bardzo mocno godzi w jego autentyczność. Ba, przez większość sezonów Harvey Specter gra wręcz prawniczego półboga.
I choć wyżej chwaliłem zawrotną akcję, która nie pozwala nam się odlepić od ekranu, to jednak ma to też swoją gorszą stronę – mniej więcej w czwartym lub piątym sezonie zaczynamy pukać się w czoło ze względu na ilość perturbacji fabularnych, jakich byliśmy do tej pory świadkami. Przerysowani są więc nie tylko bohaterowie, ale w ogóle sama fabuła, która będąc tak bardzo żywa, siłą rzeczy uderza jak taran w nasze poczucie zdrowego rozsądku.

Pomijając jednak te wady – i tak bardzo polecam ten serial, ponieważ jestem wręcz przekonany, że jak już się w niego wkręcicie, to nie będziecie chcieli przestać go oglądać. Ma on za sobą pięć sezonów, a cały czas trzyma w napięciu, cały czas jego akcja prze do przodu i cały czas (co jest wręcz nie do pomyślenia) pozostaje świeży. Jak dla mnie – absolutnie mistrzowskie osiągnięcie.

+ Gra aktorska całej obsady (a zwłaszcza Sary Rafferty, wcielającej się w postać Donny Poulsen)
+ Pędząca akcja, która nie pozwala nam się nudzić ani przez moment
+ Fabuła zachowuje, przez aż pięć do tej pory nakręconych sezonów, stabilny, wysoki poziom oraz świeżość…
+ …która odnawiana jest bez przerwy nowymi, świetnymi pomysłami i zwrotami akcji
+ Nikogo tu nie zabijają. Serio. Może to już oznaka mojego starzenia się, ale, cholera, jakby się tak zastanowić, to na tej liście jest to dość miła odmiana

– Spory przerost wątków romantycznych
– Przerysowane postacie
– Po tylu zwrotach akcji mało co wydaje nam się już pod koniec realistyczne

Muzyka: 6+/10
– Czołówka  jest dla mnie jedną z gorszych jakie oglądałem, ale sam podkład muzyczny ma swoje dobre momenty. Pamiętam zwłaszcza bardzo przyjemny dla ucha utwór Gotye z drugiego sezonu, pt. „Smoke and Mirrors”,

którego słowa „You’re a fraud and you know it” genialnie komponowały się z pokazaną w tym momencie sytuacją Mike’a.
Fabuła: 6+/10 – Zbytnie przerysowanie zarówno dziejących się na ekranie sytuacji, jak i samych postaci. No i ta ilość wątków romantycznych…
Jak bardzo przykuwa przed ekran: 10/10

OCENA: 8+/10

I tym sposobem dobrnęliśmy do końca części drugiej. Za tydzień postaram się zwieńczyć ten tekst pięcioma najbardziej uwielbianymi przeze mnie serialami; produkcjami z mojego absolutnego topu, które już bez najmniejszego wahania poleciłbym obejrzeć każdemu.

Do tego czasu – na razie.

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s